Sezon zimowy stanowi prawdziwe wyzwanie dla pracy z wózkami widłowymi. To najbardziej intensywny okres w sektorze produkcyjnym i magazynowym, dlatego pojazdy zawczasu muszą zostać przygotowane do większej eksploatacji. Krótsze dni, niskie temperatury, śnieg, mgły – a przez to ograniczona widoczność – to duże utrudnienie dla przewożenia ładunków oraz wykonywania wszelkich innych operacji. To także zdecydowanie większe ryzyko awarii i kolizji. Podzespoły wózków widłowych są narażone na szybsze zużycie, a warunki na drodze obniżają bezpieczeństwo operatorów. O tym, jak utrzymać dobrą kondycję pojazdu w tym szczególnym czasie dowiesz się z poniższego artykułu.

Na jakie zagrożenia są narażone wózki widłowe w okresie zimowym?

W okresie zimowym wózki widłowe są narażone na szereg zagrożeń, które mogą negatywnie wpływać na ich stan techniczny i wydajność. Warto je zidentyfikować zanim rozpocznie się przygotowania przed sezonem. Duże utrudnienie stanowią przede wszystkim opady atmosferyczne – marznący deszcz czy śnieg. Mokra nawierzchnia pokryta śniegiem lub gołoledzią może wpływać na stabilność pojazdu i powodować jego ślizganie się. Wobec szybko zapadającego zmroku w okresie jesienno-zimowym pojawiają się również większe problemy z widocznością. Duże zaśnieżenie może powodować nieprzejezdność dróg transportowych. Wszelkie środki chemiczne stosowane do posypania śliskich, oblodzonych powierzchni także niekorzystnie wpływają na wózki widłowe. Urządzenia poruszające się zarówno wewnątrz, jak i na zewnątrz budynków są narażone na gwałtowną zmianę temperatur.

Serwis wózka widłowego przed zimą

W celu przygotowania się do okresu wzmożonej pracy należy przeprowadzić gruntowny przegląd wózków widłowych, który z pewnością zminimalizuje ryzyko wystąpienia uszkodzeń i awarii. Wykonać się go powinno już w okresie jesiennym, zanim zima zaatakuje na dobre. Wszystkie podzespoły wózka muszą być dokładnie sprawdzone. Ważna jest kontrola stanu ogumienia i wymiana wszystkich płynów i oleju na te, które są przeznaczone do eksploatacji w niskich temperaturach. Elementy takie jak elektronika, oświetlenie czy układ zapłonowy i hamulcowy powinny przejść test sprawności. Dostosowanie sprzętu do niekorzystnych warunków atmosferycznych przełoży się na jego dłuższą żywotność, a także bezpieczeństwo i komfort operatora.

Zima a wózek widłowy – przygotowanie do sezonu krok po kroku

Szereg niekorzystnych warunków atmosferycznych w okresie zimowych znacznie utrudnia pracę na zewnątrz. Dlatego tak istotna jest dbałość o właściwy stan techniczny wózków jezdniowych unoszących.

Przygotowanie otoczenia

Obszar, po którym porusza się wózek widłowy powinien być regularnie odśnieżany aby umożliwić bezpieczny przejazd. Należy dbać o czystość placu manewrowego i zapobiegać utracie przyczepności pojazdu przez posypywanie podłoża piaskiem. Odradza się stosowania soli drogowej i chlorku wapnia, które niekorzystnie wpływają na karoserię wózka. Odśnieżanie ręczne na rozległym terenie jest czasochłonne. Wówczas z pomocą przyjdą… wózki widłowe. Wystarczy odpowiedni osprzęt, a pojazd będzie mógł pełnić rolę pługu śnieżnego. Ponadto trzeba zwrócić uwagę na odpowiednie oświetlenie całego terenu – zimą brakuje światła, a warunki atmosferyczne znacznie ograniczają widoczność. W halach, do których wjeżdżają wózki z zewnątrz należy na bieżąco usuwać stopniały śnieg aby zapobiec ślizganiu się pojazdu.

Stan ogumienia wózka widłowego

Przed zimą należy bezwzględnie sprawdzić kondycję opon i w razie potrzeby wymienić na nowe. W przypadku ośnieżonej czy oblodzonej nawierzchni przyczepność opon można zwiększyć stosując dodatkowo kolce lub łańcuchy śnieżne. Przy czym należy pamiętać, że łańcuchy można stosować zarówno w oponach pneumatycznych, jak i superelastycznych, natomiast kolce wyłącznie na oponach pełnych.

Przed sezonem zimowym należy skontrolować stan ogumienia

Płyny i oleje przeznaczone do niskich temperatur

Ujemne temperatury stwarzają ryzyko zamarznięcia cieczy w chłodnicy lub silniku. Może to prowadzić do poważnych uszkodzeń, takich jak zatarcie silnika czy uszkodzenie poszczególnych podzespołów. Ich naprawa wiąże się ze sporymi kosztami. Z tego powodu należy stosować płyny i oleje specjalnie dedykowane do pracy w niskich temperaturach.

Prawidłowe oświetlenie i oznakowanie wózka widłowego

W związku z ograniczoną widocznością w sezonie zimowym wózki widłowe są częściej narażone na kolizje i wypadki. Dlatego tak ważne jest właściwe oświetlenie i oznakowanie pojazdu. Należy wymienić wszelkie niedziałające żarówki, a jeżeli istnieje taka potrzeba – również zakupić i zamontować dodatkowe lampy.

Poziom paliwa pod kontrolą

W wózkach spalinowych zaleca się uzupełnianie paliwa bezpośrednio po zakończeniu pracy. Pusty bak pozostawiony w ujemnych temperaturach to ryzyko kondensacji pary wodnej, która w konsekwencji prowadzi do zapchania filtra oraz problemów z rozruchem silnika.

Zabezpieczenie karoserii i podwozia wózka widłowego

W ramach przygotowań do sezonu należy szczególną uwagę zwrócić na stan karoserii i podwozia. Jakiekolwiek oznaki korozji powinny zostać naprawione. Najwięcej uwagi powinno się skupić na osłony chroniące silnik lub akumulator pojazdu. Warto też zastosować specjalne preparaty konserwujące, które tworzą na powierzchni powłokę ochronną. Dzięki niej wózek widłowy będzie bardziej odporny na kontakt z mrozem, wilgocią czy środkami chemicznymi, takimi jak chociażby sól drogowa czy chlorek wapnia, stosowanych do posypywania śliskich nawierzchni.

Przechowywanie wózka widłowego zimą

W okresie zimowym bardzo ważne jest unikanie pozostawiania wózka widłowego po zakończeniu pracy na zewnątrz. Oddziaływanie szkodliwych warunków atmosferycznych, takich jak śnieg, wilgoć, mróz może prowadzić do korozji podzespołów istotnych dla bezpieczeństwa i wydajności. Co gorsze, istnieje zagrożenie wystąpienia zjawiska kondensacji pary wodnej w mechanizmie zapłonowym. Grozi ono poważnymi problemami z uruchomieniem silnika, na które najbardziej narażone są wózki zasilane LPG. Dlatego urządzenia te powinny być przechowywane w suchych pomieszczeniach o temperaturze dodatniej.

Wiele maszyn pracuje zarówno na zewnątrz, jak i wewnątrz budynków. Kiedy zima daje we znaki, należy ograniczyć gwałtowne zmiany temperatur pracy, które mają niekorzystny wpływ na żywotność wózków widłowych. Można to osiągnąć stosując tzw. „strefa buforową”, przygotowującą pojazd do zmiany środowiska. Specjalnie dostosowane w tym celu pomieszczanie powinno mieć temperaturę od 0° do 5°C, a pojazd powinien przebywać w nim co najmniej 30 minut zanim przystąpi do wykonywania kolejnych operacji.

Zabezpieczenie instalacji elektrycznej w wózku

Wiele funkcji wspomagających w wózku widłowym takich jak chociażby ogrzewanie, oświetlenie czy system kierowniczy zależy od instalacji elektronicznej. Dlatego przed sezonem należy dokładnie skontrolować stan wszystkich elementów, połączeń i poszczególnych przewodów. Trzeba też upewnić się, że są one prawidłowe chronione przed działaniem czynników zewnętrznych.

W okresie zimowym mniej problematyczne okazują się wózki elektryczne. Mimo wszystko należy pamiętać, że w cięższych warunkach wydajność akumulatora może spadać. Po zakończeniu pracy urządzenie należy przechowywać w ciepłym miejscu, z akumulatorem naładowanym przynajmniej do połowy.

Obsługa wózka widłowego zimą

Zimą ryzyko awarii czy kolizji jest dużo większe. Ośnieżona czy oblodzona nawierzchnia może prowadzić do utraty stabilności wózka widłowego. Dlatego operator kierując pojazdem powinien zachować szczególną ostrożność oraz dostosować prędkość do panujących okoliczności. Każdorazowo przed przystąpieniem do pracy powinien sprawdzić stan techniczny wózka oraz uruchomić go wcześniej, żeby silnik zdążył się rozgrzać. Niesprawne urządzenia powinny zostać natychmiastowo wyłączone z eksploatacji. Warto też zastanowić się nad przeprowadzeniem szkolenia z zakresu obsługi wózka widłowego w okresie zimowym, które uczuli operatorów na zagrożenia wynikające z pracy w trudnych warunkach.

Komfort operatora wózka widłowego

Kilkugodzinna praca na mrozie, wychłodzenie organizmu, obniżona koncentracja to czynniki niebezpieczne dla organizmu. Szczególnie w okresie zimowym pracodawca powinien zadbać o komfortowe warunki podwładnych. Jeżeli wózek nie posiada kabiny, należy rozważyć jej zakup, i dodatkowo wybrać tą, która jest wyposażona w ogrzewanie. Operatorzy powinni otrzymać odzież zimową chroniącą przed opadami i wiatrem, ciepłe czapki i rękawiczki oraz kamizelki odblaskowe. Warto też zarządzić więcej przerw na ciepłe posiłki i rozgrzewające napoje. Utrzymanie pracownika w zdrowiu i dobrej kondycji pozwoli ograniczyć liczbę postojów i nieobecności związanych z sezonem grypowym.

Podsumowanie

Niedostosowanie wózka widłowego do specyfiki pracy w okresie zimowym w warunkach zewnętrznych może skutkować szybszym zużyciem sprzętu, awarią i niebezpiecznymi wypadkami. Odpowiednie przygotowanie urządzenia i środowiska pracy pozwoli uniknąć potencjalnych zagrożeń oraz związanych z nimi dodatkowych kosztów. Warto zainwestować w szczegółowy przegląd wózka widłowego przed rozpoczęciem sezonu, a także w dodatkowe wyposażenie podnoszące komfort pracy operatorów.