Zastanawiasz się jaki gaz do wózków widłowych będzie odpowiedni? W różnych branżach wykorzystywane są powszechnie wózki widłowe zasilane gazem. Tego typu urządzenia mają pewne plusy. Przede wszystkim pracują one bardzo cicho i są dosyć tanie w zakresie eksploatacji. Ponadto, zbytniego problemu nie będzie stanowić dokonanie w nich wymiany butli, jeżeli w dotąd używanej skończył się już gaz. Niemniej jednak mając w posiadaniu tego rodzaju wózek widłowy, musimy dobrać do niego właściwy rodzaj gazu. Najczęściej rozważamy wybranie LPG albo CNG. Zatem jaki gaz do wózków widłowych będzie najlepszy? Poniżej, postaramy się dokładniej opisać oba wymienione rozwiązania.

LPG czy może CNG? Gaz do wózków widłowych

Butle, które przystosowane są do instalowania na wózkach widłowych zawierać mogą dwa typy gazu, a mianowicie LPG oraz CNG. Autoryzowani dystrybutorzy, zapewnią nam opcję skonfigurowania urządzenia według naszych indywidualnych potrzeb i oczekiwań. Należy w tej sytuacji podkreślić, iż większość spośród gazowych wózków widłowych ma w posiadaniu instalację dopasowaną do butli LPG. Warto poznać plusy obu tych rozwiązań. Z pozoru łatwy wybór, może się jednak okazać dla nas bardzo skomplikowany.

Gaz LPG do wózka widłowego – dlaczego warto go będzie wybrać?

Butle gazowe, które wykorzystuje się w przypadku instalacji na wózkach widłowych, zawierać mogą różnorodne typy gazu – CNG albo LPG. Niewątpliwie, celem skorzystania z wybranego jego rodzaju, konieczne będzie wprowadzenie modyfikacji do wózka. Dzisiaj większą ilością użytkowników mogą pochwalić się wózki zasilane LPG. Taki gaz składa się z dwóch typów związków, którymi są butan oraz propan. Plusem takiego rozwiązania będzie fakt, iż większość spośród obecnych na rynku wózków została dostosowana do wykorzystania butli na LPG, a więc, nie ma konieczności wydawania dodatkowych środków na poczet przerabiania instalacji.

Ponadto, gaz LPG jest też łatwiej dostępny, co sprawi, iż bez problemu kupimy go, kiedy tylko się skończy. Dodatkowo taki gaz przechowuje się pod dużo niższym ciśnieniem porównaniu do ziemnego gazu, a do tego butle odznaczają się mniejszą wagą, bowiem może zostać do ich zrobienia użyta cieńsza warstwa stali.

Gaz CNG do wózka widłowego – zalety

Wózki widłowe, które zasilane są gazem CNG wybierana są głównie przez przedsiębiorstwa, które zaplanowały korzystanie ze sporej floty. Zakup wózków mających taką instalację, to długofalowa inwestycja. Eksploatowanie w dłuższej perspektywie czasu, okazuje się być dużo tańsze. Niezbędne będzie, jednakże zainwestowanie w stację do ładowania gazem.

Wart zauważyć, iż gaz CNG może być trzykrotnie tańszy, aniżeli LPG. Gaz ten jest naturalny i jego zasoby są niemalże nieograniczone, gdyż zbiera się on ciągle pod powierzchnią ziemi. W czasie procesu spalania CNG, nie dochodzi do wydzielania się szkodliwych dla naszego zdrowia substancji. Gaz ziemny jest rozwiązaniem ekologicznym. Jest lżejszy od powietrza i ulega szybkiemu rozproszeniu w atmosferze. Gaz LPG osadza się niestety blisko podłoża, przez co zwiększeniu ulega ryzyko zaprószenia ognia i tym samym wybuchu.