Wózki jezdniowe unoszące to urządzenia o solidnej konstrukcji i dużej wytrzymałości. Dzięki regularnemu serwisowaniu i prawidłowej eksploatacji, zgodnej z zalecaniami producenta potrafią działać bez zarzutu przez długi czas. Jednak nawet one – przy intensywnej i wielozmianowej pracy – są narażone na zużycie poszczególnych części i podzespołów. Z poniższego artykułu dowiesz się, które elementy wózka widłowego najczęściej ulegają awarii.

Przyczyny awarii wózków widłowych

Częstą przyczyną awarii wózków widłowych są zaniedbania codziennej kontroli stanu technicznego pojazdu. Ignorowanie drobnych usterek może prowadzić do poważniejszych uszkodzeń pojazdu. Bardzo duży wpływ na kondycję urządzenia ma także technika jazdy. Przekraczanie maksymalnej prędkości, zbyt gwałtowne i niedokładne wykonywanie manewrów prowadzi do zużycia opon i problemów z układem hamulcowym. Inną istotną kwestią jest podnoszenie ładunków cięższych niż wynika to z zaleceń producenta. Stanowi to ryzyko nie tylko szybszego zużycia wózka widłowego, ale przede wszystkim poważnego zagrożenia bezpieczeństwa w miejscu pracy.

Na awaryjność wózków jezdniowych ma też wpływ stosowanie niskiej jakości materiałów eksploatacyjnych lub części zamiennych. Części oryginalne rzeczywiście mogą stanowić poważne obciążenie dla budżetu firmy, jednak przy zastosowaniu tańszych zamienników powinno się zachować szczególną ostrożność. Decydując się na wybór tych ostatnich należy zwrócić się o pomoc do sprawdzonego i zaufanego dystrybutora, który posiada w ofercie wyłącznie materiały dobrej jakości.

Trzeba też wziąć pod uwagę aspekt zwykłego i naturalnego pogorszenia się stanu technicznego wózka widłowego wynikającego ze starzenia się podzespołów i zmęczenia materiału. Niektóre elementy, takie jak widły i łańcuchy są narażone na bardzo duże obciążenie, więc z czasem po prostu będą ulegały zniszczeniu. Zużyciu ulegają też filtry paliwa, powietrza i oleju w wózkach spalinowych, filtry fazy ciekłej i lotnej w wózkach zasilanych LPG, a także baterie i ich złącza w wózkach czołowych elektrycznych.

Układ podnoszenia wózka widłowego

Ze względu na pracę z dużymi obciążeniami układ podnoszenia wózka widłowego jest najbardziej narażony na wszelkie uszkodzenia. Widły bardzo szybko ulegają różnym zniszczeniom, wygięciom, często dochodzi też do odkształceń masztu. Bardzo groźne w skutkach są nieprawidłowości w funkcjonowaniu karetki wózka widłowego, która chroni przed osunięciem ładunku, dlatego pełni kluczową rolę w zapewnieniu bezpieczeństwa operatora. Brak możliwości uniesienia karetki lub jej zbyt wolne unoszenie to wyraźny sygnał do przerwania pracy i przeprowadzenia kontroli stanu technicznego pojazdu.

Awaria jednostki napędowej wózka widłowego

W wózku widłowym może również dojść do awarii jednostki napędowej. Problem z uruchomieniem silnika czy jego nierówna praca to niepokojące objawy, które powinny powstrzymać przed użytkowaniem pojazdu do czasu zlokalizowania i usunięcia usterki. Z czasem zużyciu ulegają również części oraz osprzęt silnikowy, taki jak świece zapłonowe, przewody czy rozruszniki.

Uszkodzenie ogumienia wózka widłowego

Stabilne utrzymanie wózka, a przez to bezpieczeństwo kierowcy i przewożonego ładunku zależą w dużej mierze od dobrego stanu technicznego opon. Nieustanna praca, różnego rodzaju podłoże, na jakim urządzenie wykonuje manewry, a przez to ryzyko przebicia kół sprawiają, że ogumienie to jedno z najczęściej wymienialnych elementów wózka widłowego. Dlatego zaleca się aby zawsze mieć w magazynie dodatkowy zapas opon, dzięki któremu będzie można uniknąć opóźnień ciągu produkcyjnego.

Elementy układu hamulcowego i kierowniczego

Wykonywanie różnego rodzaju operacji i manewrów z obciążeniem ma wpływ także na układ hamulcowy i kierowniczy wózka widłowego. Ich wydajność zależy od specyfiki miejsca pracy. Dlatego tak istotne jest zachowanie ich równowagi, dzięki której pojazd będzie mógł być eksploatowany długotrwale i bez kosztownych przerw.

Układ elektryczny wózka widłowego

Nowe modele wózków widłowych posiadają szereg istotnych funkcji podnoszących poziom bezpieczeństwa i komfortu użytkowania. Oparte na rozwiązaniach elektronicznych podnoszą wydajność urządzenia, pełnią funkcję informacyjną i umożliwiają dostosowanie pracy do nietypowych warunków. Jednak coraz bardziej rozbudowane układy elektroniczne w urządzeniach transportu bliskiego przy intensywnej eksploatacji są podatne na awarie. W tym przypadku diagnostyka wymaga specjalistycznej wiedzy i odpowiedniego serwisu z zachowaniem najwyższych standardów.

Podsumowanie

Dzięki prostej budowie wózki widłowe nie należą do szczególnie awaryjnych urządzeń. Na ich długotrwałe użytkowanie ma wpływ przestrzeganie zaleceń producenta, regularne serwisowanie, systematyczne przeglądy okresowe oraz codzienna konserwacja. Prawidłowa eksploatacja zmniejszy liczbę przeprowadzonych napraw. Jednak jak w każdej solidnej maszynie – pod wpływem intensywnej i częstej pracy – z czasem dojdzie do zużycia lub uszkodzenia poszczególnych komponentów. Wówczas warto korzystać z zaufanego serwisu wózków widłowych, który w porę zlokalizuje i wyeliminuje usterki zapobiegając poważniejszym awariom pojazdu.