Wózki widłowe, są specjalistycznym sprzętem, który pomimo swojej popularności, nie należy do najtańszych zakupów. Na szczęście w obecnych czasach oprócz zakupu wózka, możemy go wynająć na krótki bądź długi okres. Wózek widłowy można wziąć również w leasing. Wszystko jest uzależnione od naszych potrzeb. Odpowiedź na pytanie „Ile kosztuje wózek widłowy?”, wcale nie jest jednak prosta.

Co ma wpływ na cenę wózka widłowego?

Ceny wózków widłowych, tak samo jak ceny aut, są bardzo różne. Wpływ na kwotę jaką trzeba zapłacić za wózek mają między innymi:

– producent wózka widłowego,
rodzaj wózka widłowego,
– stan wózka (nowy czy używany?),
– model wózka,
– typ masztu,
– udźwig wózka,
– rocznik,
– dodatkowy osprzęt.

Producenci wózków widłowych

Tak jak w przypadku samochodów, wózki widłowe, są produkowane przez wiele firm, te najpopularniejsze to: Toyota, Linde, Nissan (teraz Unicarriers) oraz Jungheinrich Kupując lub wynajmując wózek, którejkolwiek ze wspomnianych firm, mamy pewność, że nabywamy produkt cieszący się bardzo dobrą opinią wśród klientów. Oczywiście na rynku znajdziemy wielu innych producentów, w tym takich pochodzących z Państwa Środka, jednak decydując się na wózek, którejś z ww firm, zyskujemy pewność długiej eksploatacji sprzętu. Wózki widłowe chińskich marek, posiadają bardzo krótką żywotność, która wynosi ok. 5 lat.

Rodzaje wózków widłowych

Oprócz marki duży wpływ na cenę wózków widłowych ma ich rodzaj. Inaczej wyceniony zostanie wózek widłowy czołowy, a inaczej wózek widłowy boczny. Bardzo ważną rolę odgrywa również rodzaj napędu wózka. Wózki spalinowe są zazwyczaj tańsze niż wózki elektryczne. Wózki wysokiego składowania to zupełnie inna kategoria cenowa.

Stan wózka widłowego, czyli wózek widłowy nowy, czy używany?

Decydując się na zakup wózka widłowego, nie musimy kupować nowego sprzętu. Możemy zdecydować się na zakup używanego wózka widłowego, który będzie zdecydowanie tańszym rozwiązaniem, niż nowy sprzęt. Cena używanego wózka jest zależna nie tylko od producenta i rodzaju wózka, ale również od jego stanu oraz przepracowanych motogodzin.

Model wózka widłowego

Przed zakupem wózka, oprócz producenta, warto zwrócić uwagę na model wybranego wózka. Producenci produkują, konkretny wózek w paru wersjach, różniących się, np.: udźwigiem, co ostatecznie będzie miało wpływ na jego cenę.

Cena zakupu wózka widłowego nowego i używanego

Używany wózek widłowy czołowy o napędzie elektrycznym, w dobrym stanie z 2011 roku, można kupić już za ok. 30 000 zł netto. Taki wózek powinien wystarczyć do większości podstawowych prac magazynowych. Podobny wózek tego samego producenta (Toyota), ale z większym udźwigiem i o dwa lata młodszy kosztuje już ok. 50 000 zł netto.

Nowy model wózka widłowego czołowego z serii DX, o napędzie LPG, od Nissana (obecnie UniCarriers), z udźwigiem 1500 kg to wydatek ok. 77 000 zł netto.

W ofercie każdego producenta, znajdują się również wózki z obecnego roku. Wózek widłowy o udźwigu 3500 kg, w przypadku modelu od Toyoty to wydatek 153 000 złotych netto.

Przed zakupem, warto zasięgnąć opinii specjalistów, którzy pomogą dobrać nam odpowiedni sprzęt do naszych potrzeb.

Wynajem wózka widłowego

Oprócz zakupu wózka, można go wypożyczyć, na krótki bądź długi okres. Plusem wynajmu, jest jego prostota. Wynajmując wózek widłowy, nas jako klientów, nie interesuje przegląd, ani naprawa wózka. Wszystko to jest ujęte w umowie wypożyczenia, dzięki czemu ponoszone koszty użytkowania wózka można łatwo określić. Wynajem wózka widłowego jest, również dobrą formą sprawdzenia sprzętu, przed jego zakupem.

Ile kosztuje wózek widłowy?

Cena jaką należy zapłacić za wózek widłowy, nowy lub używany jest uzależniona od wielu czynników. Oprócz zakupu, możemy zdecydować się na leasing lub wynajem takiego sprzętu, dzięki czemu ponoszone koszty mamy pod stała kontrolą. Przed podjęciem decyzji o zakupie, warto przedstawić, nasze potrzeby sprzedawcy, który pomoże dobrać sprzęt odpowiedni do naszych potrzeb.