Sprawna i wydajna praca współczesnego magazynu wymaga zastosowania szeregu rozwiązań, dzięki którym procesy związane z magazynowaniem i przepływem towarów przez magazyn przebiegają w sposób niezakłócony. Wszystko musi być tu dopięte na ostatni guzik. Dzięki temu magazyn działa optymalnie i przynosi zyski. Jednym z zagadnień, które warto znać, jest korytarz roboczy wózka widłowego. Co to właściwie jest i co warto wiedzieć na jego temat?

Co określamy mianem korytarza roboczego wózka widłowego?

Najogólniej mówiąc, pojęcie korytarz roboczy wózka widłowego wiąże się z przestrzenią pomiędzy regałami wysokiego składowania, w której poruszają się wózki obsługujące przepływ towaru i której potrzebują one do prawidłowej, bezpiecznej pracy.

Przestrzeń, w której poruszają się wózki

Korytarz roboczy wózka widłowego to przede wszystkim przestrzeń pomiędzy regałami, w której poruszają się wózki w czasie pracy. Jego szerokość może być różna, dla różnych konstrukcji regałów i magazynów. W nowoczesnych magazynach przestrzeń jest czasem na wagę złota. Zmieszczenie dodatkowego regału może wydatnie przyczynić się do zwiększenia zysków przedsiębiorstwa. Dlatego też współcześnie magazyny projektuje się w sposób kompleksowy i od razu uwzględnia się to, jakie dokładnie modele wózków będą w nich wykorzystywane.

Minimalny korytarz roboczy wózka widłowego

Pod pojęciem korytarza roboczego często też kryje się konkretny parametr wózka, czyli minimalny korytarz roboczy wózka widłowego. Oznacza on minimalną szerokość korytarza, przy której wózek z ładunkiem może poruszać się bezpiecznie i swobodnie skręcać pod kątem dziewięćdziesięciu stopni.

Ile powinien wynosić optymalny korytarz roboczy wózka widłowego?

Samo wyjaśnienie tego, co określamy mianem korytarza roboczego, nie jest trudne. O wiele ciekawszym i ważniejszym pytaniem jest to, ile powinna wynosić jego optymalna szerokość. Odpowiedź jest w tym przypadku jedna – zależy to od tego, jakie konkretnie modele wózków są wykorzystywane w danej firmie. Odległość pomiędzy regałami powinna być dostosowana do wózka, który do pracy potrzebuje najszerszego korytarza.

Optymalny korytarz roboczy wózka widłowego

Do właściwego obliczenia optymalnej szerokości korytarza potrzebne będą 3 rzeczy:

  • Zewnętrzny promień skrętu wózka. Ten parametr powinien być uwzględniony w dokumentacji maszyny. Oznacza on minimalną szerokość, przy której wózek może skręcić o 90 stopni.
  • Długość ładunku. Najczęściej jest to po prostu długość palet używanych w danym magazynie. Warto jednak pamiętać, że w niektórych branżach na paletach mogą być umieszczane ładunki ponadwymiarowe, co również należy uwzględnić.
  • Strefa bezpieczeństwa. Przyjęło się, że powinno się zawsze pozostawić dodatkowe 12 cali (31,5 cm) dodatkowego miejsca ze względów bezpieczeństwa. Dzięki temu uwzględnia się też ewentualne błędy w pracy operatora wózka widłowego

Wzór na obliczenie optymalnej szerokości korytarza roboczego wózka widłowego jest bardzo prosty:

  • zewnętrzny promień skrętu wózka + długość ładunku + strefa bezpieczeństwa

Wąski korytarz roboczy wózka widłowego – najważniejsze rozwiązania

 W dzisiejszych czasach przestrzeń magazynowa jest bardzo cenna. Dlatego też stosuje się różnorodne rozwiązania, które pozwalają wykorzystać ją jak najefektywniej. Jednym z nich są wąskie korytarze robocze. W magazynach, w których są one stosowane, używa się wózków o specjalnej konstrukcji, w których promień skrętu jest znacznie mniejszy. Sama maszyna jest w tym przypadku mniejsza niż konwencjonalne wózki widłowe, jednak jej specjalna konstrukcja pozwala zachować stabilność nawet z ciężkim ładunkiem.