Zabezpieczenia w wózkach widłowych to ochrona zarówno dla kierującego wózkiem, jak i osób, które znajdują się w pobliżu. Taka ochrona jest ważna z punktu widzenia wypadków w pracy i różnych kolizji, które mogą się przydarzyć w trakcie używania wózka widłowego. Bezpieczeństwo pracy związane z przenoszeniem ładunków na wózkach widłowych jest kluczowe, bo te pojazdy cieszą się ogromną popularnością, a nowoczesne magazyny najczęściej opierają swoją logistykę na funkcjonowaniu sprawnych wózków widłowych. Dzięki nim, przenoszenie i przewożenie ciężkich ładunków, to codzienność. 

Wózek widłowy posiada różnego rodzaju zabezpieczenia, a są to:

  • części hydrauliczne – min. zawory bezpieczeństwa
  • rozwiązania konstrukcyjne – na przykład systemy stabilizacji
  • mechanika – hamulce 
  • elektronika i elektryka – kamery, czujniki, bezpieczniki
  • światła i oznakowanie

Światła i oznakowanie pojazdu pełnią rolę podobną, jak w innych pojazdach, czyli informują o kierunku ruchu i przewidywanych czynnościach. Jeśli chodzi o stabilizację, to także ważna sprawa w wózku widłowym, która chroni przed wywróceniem się wózka pod wpływem zbyt ciężkiego lub niestabilnego ładunku. Dlatego widły wózka widłowego są ustawiane w pionie, a maszt wychyla się tylko na określoną odległość. Tak samo prędkość jest ograniczana w trakcie zakręcania. Jeśli chodzi o zawory bezpieczeństwa, to zostaną omówione w dalszej części. 

Do czego służy zawór bezpieczeństwa w wózku widłowym?

Zawór bezpieczeństwa wózek widłowy to ważny element całej konstrukcji. Jego główne zadanie to ochrona wózka widłowego przed przeciążeniem. Często zdarza się tak, że operatorzy wózków widłowych, przeciążają wózki widłowe zbyt ciężkimi ładunkami. Zabezpieczenie przed przeciążeniem to jedna z ważniejszych funkcji ochronnych w nowoczesnych wózkach widłowych. Jeśli chce się szybko sprawdzić czy zawór bezpieczeństwa w  wózku widłowym działa sprawnie, należy podnieść widły jak najwyżej i słychać wtedy specjalny dźwięk. Jest to gwarancją tego, że w razie przeciążenia, zawór przelewowy jest sprawny, a płyn przepływa do zbiornika.

Na czym polega działanie zaworu bezpieczeństwa?

W sytuacji, gdy na widłach znajduje się zbyt ciężki ładunek, wtedy powstaje ciśnienie od ciężaru ładunku i olej płynie do zbiornika oleju. Zawory mogą się również otwierać, gdy siłowniki pochylania masztu będą znajdą się w skrajnym położeniu. I wreszcie, kolejna sytuacja występuje, gdy siłownik podnoszenia wysunie się tak, że tłok oprze się o dławicę. Zawory bezpieczeństwa w wózkach widłowych dublują się, właśnie po to, aby zapewnić jego bezawaryjność. Gdy jeden nie zadziała, drugi zaczyna działać. Takie zabezpieczenia przed zbyt dużym ciśnieniem, wynikającym z przeciążenia, są dużym ułatwieniem dla operatora wózka widłowego, który wie, że w razie awaryjnej sytuacji, jest zawór bezpieczeństwa w wózku widłowym.

Co jeszcze trzeba widzieć o zaworach bezpieczeństwa?

Wyjaśnione zostało już, do czego służy zawór bezpieczeństwa w wózku widłowym. Zabezpieczają one przewody instalacji hydraulicznej przed zniszczeniem. Gdy zawód przelewowy nie zadziała, wówczas zawór bezpieczeństwa ma spełnić swoje zadanie, czyli otworzyć się dokładnie w momencie nadmiernego ciśnienia w układzie. Zawór otwiera się po to, aby wyrównać zbyt duże ciśnienie, a w normalnej pracy wózka, pozostaje zamknięty. Należy pamiętać, że różnego rodzaju wypadki przy wózkach widłowych, mogą być spowodowane przez niestabilne ładunki, roztargnienie operatora czy brak wymaganych szkoleń. Regularne przeglądy wózka widłowego są niezbędne, aby działał prawidłowo.