Podczas wybierania wózków widłowych należy kierować się przede wszystkim ich parametrami technicznymi. Niewątpliwie jednym z najistotniejszych jest nośność wózka widłowego, czyli nic innego aniżeli wartość, która wskazuje na to, jak ciężki ładunek może zostać obsłużony za pomocą danego modelu urządzenia. Informacje dotyczące udźwigu znajdują się na każdym pojeździe – przydatna może być więc umiejętność czytania i rozumienia diagramu udźwigu wózka widłowego. Co warto wiedzieć na ten temat?

Nośność wózka widłowego – czym jest?

Maksymalna masa, jaką wózek widłowy może podnieść na określoną wysokość, nazywana jest udźwigiem nominalnym. Parametr ten określany jest przez producenta wózka widłowego. Warto jednak pamiętać, że w przypadku podnoszenia ładunku większego niż podany udźwig, producent nie ponosi odpowiedzialności za uszkodzenia wózka.

Jak dowiedzieć się, jaka jest nośność wózka widłowego? Do tego celu należy wykorzystać diagram udźwigu, który znajduje się na każdej maszynie niezależnie od modelu czy producenta.

Diagram udźwigu wózka widłowego – co warto wiedzieć?

Diagram udźwigu wózka widłowego umieszczony jest zwykle w polu widzenia operatora w postaci tabliczki lub naklejki, oraz w dokumentacji technicznej pojazdu. Często nazywa się go tabelą lub wykresem udźwigu, ponieważ taką właśnie formę przybiera.

Wszystkie diagramy zawierają ten sam rodzaj informacji, jednakże mogą one wyglądać nieco inaczej w zależności od marki lub modelu maszyny oraz jej parametrów.

Nośność wózka widłowego – jakie wartości ją określają?

Diagram udźwigu wózka widłowego oparty jest na trzech wartościach, które decydują o docelowych parametrach technicznych oraz możliwościach pojazdu. Mowa tutaj o:

  • maksymalnej wadze dopuszczalnej ładunku,
  • wysokości, na jaką możliwe jest uniesienie ładunku,
  • odległości środka ciężkości ładunku od czoła wideł.

Posiadając więc informacje na temat masy ładunku i położenia jego środka ciężkości można w łatwy sposób sprawdzić, na jaką wysokość może on zostać bezpiecznie podniesiony. Podobnie w przypadku, kiedy chce się podnieść ładunek na daną wysokość, dodatkowo znając jego środek ciężkości – nic nie stoi na przeszkodzie, aby sprawdzić, jaka powinna być maksymalna masa ładunku, tak aby podnoszenie go było w pełni bezpieczne. Z kolei posiadając ładunek o określonej wadze, który chce się podnieść na konkretną wysokość, bez problemu można zweryfikować, w jaki sposób pobrać go na widły, aby jego środek ciężkości znalazł się tam, gdzie powinien.

Tego typu informacje są niezbędne, aby w bezpieczny sposób korzystać z wózka widłowego, w pełni wykorzystując możliwości, jakie oferuje maszyna.

Zobacz wybrane wózki o określonym tonażu / nośności w ofercie FLT: